وبلاگ

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی چیست؟

وقتی می گوییم چرم چیست؟ درواقع منظورمان این است که چرم طبیعی چیست؟

از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شتر، بز و…. چرم طبیعی بوجود می آید. چرم طبیعی درواقع همان پوست حیوانات است که تغییر یافته و به محصول فساد ناپذیر و مقاوم تبدیل شده است. البته در کشورما،ایران از پوست حیوانات اهلی و حلال برای تهیه چرم طبیعی یا به اصطلاح چرم اصل استفاده می شود. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

چرم مصنوعی چیست؟

نام های مختلفی به چرم مصنوعی اختصاص داده اند؛ ازجمله چرم صنعتی،چرم PU،چرم غیر طبیعی، چرم فیک و چرم تقلبی. افراد مختلف یکی از این نام ها را برای چرم مصنوعی استفاده می کنند.

چرم مصنوعی ماده ای است که با هدف جایگزین شدن با چرم طبیعی در زمینه های پوشاک ،مبلمان، لوازم منزل ،کفش و….ساخته می شود . چرم مصنوعی ترکیبی از سه لایه است: یک لایه ی روکش + یک لایه ی اسفنجی از جنس  PU یا PVC + یک لایه پارچه است . محصولی که درست میشود همان ظاهر چرم طبیعی را دارد.

فرآیند تولید چرم طبیعی چیست؟

برای اینکه پوست حیوانات به چرم طبیعی تبدیل شود؛ لازم است پنج مرحله طی شود. با طی کردن این مراحل پوست به چرم طبیعی تبدیل می شود.

  1. پوست خام به سالامبور: در این مرحله، موی پوست کنده می‌شود و پوست، اسیدی و یا اصطلاحا پیکله می‌گردد. البته سالامبور تنها برای چرم سبک (گوسفندی و بزی) موضوعیت دارد.
  2. سالامبور به وت بلو :در این مرحله، سالامبور به کروم آغشته می‌گردد و اصطلاحا دباغی می‌گردد.
  3. وت بلو به کراست: در این مرحله، وت بلو روغن زده می‌شود و اصطلاحا پر و خشک می‌شود.
  4. کراست به دای کراست: در این مرحله، کراست رنگ آمیزی می‌شود.
  5. دای کراست به چرم تمام‌شده: در این مرحله، کراست رنگ‌آمیزی شده، اصطلاحا تار و پود پیدا می‌کند و به چرم تکمیل‌شده (فینیش) تبدیل می‌شود. این چرم قابلیت استفاده در محصولات نهایی مانند کفش، کیف و پوشاک چرمی را دارد. در این مرحله، چرم به بالاترین میزان ارزش افزوده خود می‌رسد.

انواع چرم طبیعی چیست؟

انواع چرم از لحاظ مذهبی

در دین ما مسلمانان بعضی موارد حرام اعلام شده است. بسیاری موارد نیز حلال می باشد. چرم از جمله موادی می باشد که هم نوع حرام آن وجود دارد و هم نوع حلال آن. پس دو نوع چرم حلال و چرم حرام داریم.

چرم حرام از پوست حیوانات حرام گوشت و حیواناتی که ذبح شرعی نشده باشند؛ ساخته می شود. حیوانات حرام گوشت شامل روباه، مار، تمساح و… هستند. چرم حلال از پوست حیوانات حلال گوشتی که ذبح شرعی شده اند، ساخته می شود. حیوانات حلال گوشت شامل گاو،گوسفند،بز،گاومیش، شتر و… هستند.

نکته: تمام محصولات سایت چرم بازان (charmbazan.com)  از نوع چرم طبیعی حلال می باشند. شما از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشید. حلال بودن چرم چرمبازان تضمین شده است.

انواع چرم طبیعی چیست؟

چرم ازلحاظ حیوانی

در این قسمت به سوال انواع چرم طبیعی چیست؟ ازلحاظ اینکه از چه حیوانی بدست می آیند پاسخ می دهیم.

چرم سبک

چرمهای سبک از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره ساخته می شود.این نوع چرم نسبت به بقیه چرم ها ضخامت کمی دارد. به دلیل اینکه چرم سبک، نرم است و وزن کمتری دارد؛ برای تولید دستکش و لباس مناسب است. مقاومت چرم سبک کمی کمتر از سایر چرم های طبیعی می باشد پس از آنها بخوبی مراقبت کنید. البته دوام چرم سبک از چرم مصنوعی بیشتر است و جای نگرانی نیست.

چرم نیمه سنگین

چرم نیمه سنگین از پوست حیواناتی مانند شتر مرغ ساخته می شود. قیمت چرم نیمه سنگین نسبت به بقیه ی چرم های طبیعی کمی بالاتر است. کمیاب بودن چرم نیمه سنگین موجب می شود جزء کالاهای لوکس محصوب شود.

چرم سنگین

چرم سنگین از پوست گاو، گاومیش، گوساله و شتر ساخته می شود. بهترین و باکیفیت ترین چرم طبیعی، چرم سنگین می باشد. برای محصولاتی که قرار است دوام بالایی داشته باشد یا در معرض خطرات زیادی است؛ از چرم سنگین استفاده می شود.

این نوع چرم با گذشت زمان کیفیت و ظاهر خود را از دست نمی دهد. کیف و کفش از جمله محصولاتی هستند که از چرم سنگین ساخته می شوند.

چرم ازلحاظ شکل ظاهری

در این قسمت به سوال انواع چرم طبیعی چیست؟ ازلحاظ شکل ظاهری پاسخ می دهیم.

چرم ورنی

چرمهای ورنی با ظاهر براقش شناخته می شود. این نوع چرم از پوست گاو گوساله ساخته می شود. پس از تولید چرم، روی آن را با لعاب لاکی می پوشانند تا براق گردد.

چرم بروشاو

چرم بروشاو در واقع چرم نیمه ورنی است. به عبارتی براق بودن آن از چرم ورنی کمتر است و کمی ظاهر براق دارد. بروشاو حدفاصل چرم مات و چرم ورنی می باشد.

چرم الگانت یا چرم شبرو

چرم الگانت از بالاترین لایه پوست حیوانات ساخته می شود. این نوع چرم مقاومت و کیفیت بالایی دارد.

چرم فلوتر یا چرم شرانک

چرم فلوتر از پوست گاو تهیه می شود و نوعی چرم ضخیم و مقاوم و لطیف می باشد. در ساخت انواع کیف و کفش چرم فلوتر استفاده می شود.

چرم نبوک

چرم نبوک از بیرونی ترین لایه پوست تهیه می شود؛ یعنی لایه ای که به طرف محیط بیرون حیوان است. در برابر خراش مقاوم است. مقاومت و استحکام چرم نبوک از چرم جیر و اشبالت بیشتر است. برای ساخت کیف، کمربند و کفش از چرم نبوک نیز استفاده می گردد.

چرم اشبالت

چرم اشبالت از بخش میانی پوست حیوانات ساخته می شود. برخلاف چرم نبوک، سطح چرم اشبالت پرزدار است.

چرم جیر

چرم جیر از درونی ترین لایه ی پوست ساخته می شود؛ یعنی لایه ای که به طرف بدن حیوان است. این نوع چرم نرم می باشد و دارای پرز و حالت مخملی است. چرم جیر استحکام بالایی ندارد. پس باید بخوبی از آن مواظبت نمایید. در صورت مراقبت صحیح مدت زیادی دوام می آورد. پس جای نگرانی نیست.

چرم چاپی

چرم چاپی اشاره به نوع خاصی از چرم ندارد. اگر  روی چرم طبیعی طرح های مختلفی چاپ کنیم؛ اصطلاحا به آن می گویند چرم چاپی.

چرم کوروکو

شاید بعضی از دوستان یا آشنایان را دیده باشید که محصول چرم خریده اند. اما روی آن طرح پوست مار یا کروکودیل است. سوالی که پیش می آید این است مگر چرم مار یا کروکودیل حرام نیست؟ در پاسخ باید بگوییم بعله چرم مار یا کروکودیل حرام است اما به احتمال زیاد آنها چرم کوروکو خریده اند.

در چرم کوروکو طرح پوست مار یا کروکودیل را به صورت مصنوعی روی چرم می زنند. پس چرم کوروکو همان چرم طبیعی است که روی آن طرح پوست مار یا کروکودیل زده اند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *